25
2
Najem prywatny - ilość mieszkań upoważniająca do ryczałtowego PIT
Dziękujemy za głos w temacie przychodów z najmu opodatkowanych ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Obecnie analizowane są regulacje dot. takich przychodów zawarte w ustawie z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Wszelkie ewentualne propozycje zmian w tym zakresie znajdą swoje odzwierciedlenie w projekcie ustawy.
-
14.12.2022
Temat do zamknięcia z uwagi na to, że każdy może rozliczać się ryczałtem, a od 2023 roku nie będzie już żadnych wątpliwości w tym temacie dla osób prywatnych.
Ministerstwo Finansów:
Potwierdzamy, od 1 stycznia 2023 r. przychody osiągane przez podatnika z tzw. najmu prywatnego podlegają opodatkowaniu wyłącznie ryczałtem na zasadach określonych w ustawie z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Jednocześnie zaznaczyć należy, iż obecnie nie występuje już problem z kwalifikacją przychodów z tzw. najmu prywatnego do odpowiedniego źródła przychodów, ponieważ zgodnie z uchwałą NSA II FPS 1/21 z 24 maja 2021 r. - przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze są zaliczane bez ograniczeń do źródła przychodów wymienionego w art. 10 ust. 1 pkt 6 PDoFizU, chyba że stanowią składnik majątkowy mienia osoby fizycznej, który został przez nią wprowadzony do majątku związanego z wykonywaniem działalności gospodarczej.
Zasadą jest zatem kwalifikowanie przychodów do źródła - najem, a wyjątkiem sytuacja, w której podatnik, z uwagi na zakwalifikowanie składników majątku do kategorii "związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą" - do przychodów z działalności gospodarczej. To zatem podatnik decyduje o tym czy "powiązać" określone składniki swojego mienia z wykonywaniem działalności gospodarczej, czy też zachować je w zarządzie majątkiem niezwiązanym z działalnością gospodarczą i oddać np. w najem. -
14.05.2020
Myślę, że ilość mieszkań na najem prywatny powinna być ograniczona do 2 mieszkań, bo większa ilość mieszkań nie ma uzasadnienia biznesowego.