Głos podatnika - szczegóły zgłoszenia
Głos podatnika
22

15

7

Wniosek o stwierdzenie nadpłaty do deklaracji w podatku VAT

Kategoria: VAT
Numer zgłoszenia: Głos_podatnika_VAT_113749
Data zgłoszenia: 11.02.2020
Status pomysłu: Zrealizowane
W związku z zawartym obowiązkiem dołączenia do wniosku o stwierdzenie nadpłaty w podatku VAT korekty deklaracji za wskazany okres lepszym rozwiązaniem była by możliwość zaznaczenia informacji o złożeniu takiego wniosku przy deklaracji VAT na zasadzie "odhaczenia" pola w deklaracji, tj ma to miejsce obecnie przy oznaczaniu zaistnienia sprzedaży w mechanizmie podzielonej platnosci.
Odpowiedź MF:
Nowe rozwiązanie, które wejdzie w życie 1 października 2020 r., polegające na wprowadzeniu rozbudowanych plików JPK_VAT, które będą zawierały dane pozwalające na zastąpienie obecnie składanej deklaracji VAT w formie elektronicznej, oraz obecnie przesyłanych plików JPK_VAT, uprości rozliczenia podatkowe. Nowy plik JPK_VAT będzie dokumentem elektronicznym obejmującym deklarację VAT (która zastąpi obecne deklaracje VAT-7 i VAT-7K) i ewidencję VAT. Plik ten będzie wysyłany w terminie właściwym dla złożenia deklaracji VAT (wspólna tzw. „schema” dla deklaracji i ewidencji). Rozwiązanie to eliminuje obowiązek dołączania załączników wymaganych przy składaniu tradycyjnego rozliczenia podatku VAT, tj. VAT-ZZ, VAT-ZD i VAT-ZT, a także dodatkowych wniosków występujących w standardowych deklaracjach. Załączniki zostaną zastąpione polami wyboru zawartymi w strukturze nowego pliku JPK_VAT.
Komentarze:
  • 30.10.2020

    autorowi chodziło o wniosek o stwierdzenie nadpłaty czyli NAD-ZN . Nie zostały zniesione przepisy dotyczące konieczności składania tych wniosków. Korekta deklaracji stanowi załącznik do takiego wniosku a nie odwrotnie.

>
1 - 1 z 1
>