Głos podatnika - szczegóły zgłoszenia
Głos podatnika
24

12

12

Jak zapłacić podatek od wynajmu mieszkania

Kategoria: VAT
Numer zgłoszenia: Głos_podatnika_VAT_113744
Data zgłoszenia: 10.02.2020
Nie ma w waszej liście podatku od wynajmu mieszkania, a jeżeli jest to go zbyt trudno znaleźć. Podobnie w urzędzie skarbowym na dyspenserze biletów nazwy działów są zbyt enigmatyczne. Uprośćcie to tak żeby przeciętny człowiek wiedział jaki ma bilet pobrać chociaż. I pracownicy urzędów niech trochę otworzą głowy na innowacje, bo ich odpowiedź jest "jest jak jest" i nie mają chęci nic zmieniać nawet gdyby im to człowiek powiedział.
Odpowiedź MF:
Uzyskanie przychodu z najmu może być rozliczane przez podatnika w różnych formach np.: ryczałt, zasady ogólne, w ramach najmu prywatnego, działalności gospodarzącej, bądź też może być do zapłaty należny podatek od towarów i usług. To oznacza, że w zależności jaką formę podatnik wybierze to na taki rachunek powinien dokonać wpłaty. Jednakże od 1 stycznia 2020 r., wprowadzono indywidualne rachunki podatkowe (IRP) dla wpłat podatków PIT, CIT i VAT, co zapewne zdecydowanym ułatwieniem jest również przy dokonywaniu zapłaty podatku od najmu.
Komentarze:
 • 30.03.2021

  Może jakiś przykład było by łatwiej zrozumieć...

  Ministerstwo Finansów:
  Od 1 stycznia 2020 r. podatnicy i pracodawcy-płatnicy płacą PIT, CIT i VAT do urzędu skarbowego za pomocą indywidualnego rachunku podatkowego (Mikrorachunku podatkowego).
  Numer swojego mikrorachunku podatkowego można sprawdzić korzystając z generatora lub można go otrzymać w dowolnym urzędzie skarbowym.
  Wystarczy podać:
  - PESEL, jeśli jesteś osobą fizyczną:
  nie prowadzisz działalności gospodarczej lub nie jesteś zarejestrowanym podatnikiem VAT
  - NIP, jeśli:
  prowadzisz działalność gospodarczą lub jesteś podatnikiem VAT lub jesteś płatnikiem podatków, składek na ubezpieczenie społeczne i / lub zdrowotne.

  Podatki inne niż PIT, CIT i VAT czyli np. akcyza, PCC, wpłaca się tak jak dotychczas, czyli na rachunki podatkowe urzędów skarbowych, zgodnie z wykazem numerów rachunków bankowych urzędów skarbowych Krajowej Administracji Skarbowej (obowiązującym od 1 stycznia 2020 r.). Znajdują się tam szczegółowe objaśnienia, na który rachunek wpłacać poszczególne podatki.

  Rozwiązanie to powinno ułatwić wybór odpowiedniego rachunku do zapłaty podatku.

 • 26.01.2021

  Kolejne utrudnienia dla obywateli.

>
1 - 2 z 2
>