Głos podatnika - szczegóły zgłoszenia
Głos podatnika
28

23

5

Konwerter excela na JPK

Kategoria: VAT
Numer zgłoszenia: Głos_podatnika_VAT_113731
Data zgłoszenia: 09.02.2020
Status pomysłu: Zrealizowane
Szanowni Państwo,
Moja propozycja to prosty i łatwy w obsłudze generator plików xml. Aktualnie mikrofirmy, które nie korzystają z programów księgowych i przygotowują sobie rejestry w excelu muszą ręcznie przygotowywać plik w formacie csv (nieintuicyjne formatowanie i układanie danych) i dopiero taki plik konwertować na xml w JPK_KLIENT. Przydałoby się coś prostego w użyciu, np. aplikacja przeglądarkowa gdzie można skopiować dane z excela i przerobić na xml.
Odpowiedź MF: Obecnie oprócz pliku .csv udostępniamy aplikację e-mikrofirma dla transakcji krajowych, która umożliwia wygenerowanie pliku bez korzystania z CSV. W związku z wprowadzeniem nowych plików JPK_VAT z deklaracją udostępniona zostanie nowa webowa wersja aplikacji e-mikrofirma oraz formularz interaktywny, który zastąpi dotychczasowe rozwiązanie w postacji plików .csv. Formularz pozwoli na wygenerowanie pliku w łatwy sposób przez najmniejsze podmioty, również te, które dokonują transakcji zagranicznych. W tych warunkach, mając przy tym na uwadze odejście od plików .csv przy nowym JPK_VAT z deklaracją, nie planujemy stworzenia kolejnego narzędzia.
Komentarze:
 • 26.09.2021

  Bawią mnie te odpowiedzi z MF. "Bezpłatne narzędzia oferowane przez Ministerstwo Finansów zostały przyjęte pozytywnie przez przedsiębiorców" - mierzone w jaki sposób? Jaką metodologią? Przez kogo?
  "Z e-mikrofirma korzysta ok. 40 tys. użytkowników" - no, potężny wynik, całe 2% wszystkich mikroprzedsiębiorstw w Polsce.
  Mogliby Państwo w końcu zrobić coś, żeby ułatwić najmniejszym przedsiębiorstwom funkcjonowanie w Polsce, bo ostatnie lata pokazują, że chyba nie chcą Państwo by ktokolwiek zakładał DG w tym kraju.

  Ministerstwo Finansów:
  Dziękujemy za opinię. Odbiorcami oferowanych przez nas bezpłatnych narzędzi są mikroprzedsiębiorcy, którzy nie korzystają z usług podmiotów zewnętrznych, lecz prowadzą ewidencje we własnym zakresie. Oprócz aplikacji e-mikrofirma udostępniamy również formularz uproszczony. Aktualnie w aplikacji e-mikrofirma zarejestrowanych jest 67,5 tys. użytkowników, natomiast za pośrednictwem formularza uproszczonego przesyłanych jest co miesiąc 17,5 tys. jednolitych plików kontrolnych z deklaracją.

 • 31.01.2021

  Tak jak już wiele osób to zauważyło - nowy pomysł to porażka i jakiś koszmar zrobiony przez umiarkowanie zdolnych studentów IT. Brak jakiejkolwiek opcji importu wielu rekordów na raz to nieosiągalny poziom kuriozum możliwy chyba tylko w Polsce. Obecnie mali podatnicy mają do wyboru, de facto, wyłącznie wzięcie księgowej, albo klepanie godzinami pojedynczych rekordów w prymitywnej webowej "aplikacji" przypominających estetyką rozwiązania flashowe z ca. 2004 roku. Nad Waszą aplikacją "mikrofirma" nawet nie będę się pastwić. Rozważcie podwyżki i zatrudnienie jakichkolwiek specjalistów, albo przynajmniej posłuchajcie podatników, którzy Was utrzymują i udostępnijcie schemę w *.csv

  Ministerstwo Finansów:
  Udostępnione przez Ministerstwo Finansów bezpłatne narzędzia do przygotowania, podpisania i wysłania JPK_VAT z deklaracją, zostały opracowane z myślą o najmniejszych podatnikach. Przy czym korzystanie z nich jest dobrowolne. Jeżeli narzędzia te, w tym ich poszczególne funkcjonalności, nie odpowiadają indywidualnym potrzebom podatnika, można skorzystać w tym zakresie z innych rozwiązań komercyjnych. Bezpłatne narzędzia oferowane przez Ministerstwo Finansów zostały przyjęte pozytywnie przez przedsiębiorców. Z e-mikrofirma korzysta ok. 40 tys. użytkowników, a przy wykorzystaniu formularza uproszczonego przesłano za pierwszy miesiąc obowiązywania JPK_VAT z deklaracją przeszło 20 tys. plików.

 • 24.01.2021

  To jest totalne nieporozumienie. Skoro Państwo tworzycie nowy, webowy dostęp, gdzie trzeba wpisywać każdą pozycję osobno, to dlaczego nie zrobicie prostego importu z danych tekstowych o ustalonych nagłówkach kolumn?

  Są rozwiązania, za które trzeba płacić, więc da się zrobić konwerter z CSV do XML JPKV7, to dlaczego Państwo nie udostępnicie takiego narzędzia? Albo chociaż możliwości zaimportowania XML z poprzedniego miesiąca w trybie edycji w przypadku korzystania z formularza webowego?

  Szkoda, bo bardzo kibicowałem zawsze tym rozwiązaniom, które pozwalają wychwytywać nadużycia, ale szkoda, że utrudniliście Państwo pracę przedsiębiorstwom. Teraz muszę wklepywać 30 faktur ręcznie i zamiast 5 minut pracy, robi się godzina:(

  Ministerstwo Finansów:
  Udostępnione przez Ministerstwo Finansów bezpłatne narzędzia oparte jest na schemacie .xml, stąd brak jest możliwości importu i konwersji w innych formatach. W celu modyfikacji treści pliku .xml Ministerstwo Finansów udostępniło funkcjonalność podglądu i edycji pliku .xml, który można w dowolnym momencie modyfikować.

 • 18.01.2021

  Drogie Ministerstwo. Stwórzcie możliwość hurtowego wprowadzania faktur do formularza interaktywnego. Zaproponowane narzędzia nie ułatwiają pracy. Przerzucacie pracę na małe przedsiębiorstwa zamiast dać im kompletne narzędzia. Budujmy przyjazne państwo dla przedsiębiorców.

  Ministerstwo Finansów:
  Z uwagi na konieczność wykazywania w JPK_VAT z deklaracją w odrębnych wierszach każdej wystawionej faktury - poza zapisami zbiorczymi, np. sprzedaż z kas rejestrujących – w Formularzu uproszczonym zastosowano rozwiązanie polegające na wprowadzaniu każdej faktury pojedynczo.

 • 26.11.2020

  Zmuszacie do korzystania z waszego programu do wystawiania faktur żeby móc wygenerować plik JPK, bez sensu, dlaczego niema opcji importu pliku xlsx do programu celem generacji JPK ? Miałem gotowy program w arkuszach google! Exportowałem sobie same dane do csv i przerabiałem klientem JPK a teraz nie mam pojęcia jaka ma byś struktura csv bo niema nigdzie przykładowego pliku, szkoda gadać. Zmiany, ciągłe zmiany i roboty co raz więcej...

  Ministerstwo Finansów:
  Korzystanie z udostępnionych przez Ministerstwo Finansów bezpłatnych aplikacji jest dobrowolne i uzależnione od woli podatnika. Nowe rozwiązanie oparte jest na schemacie .xml, stąd brak jest możliwości importu i konwersji w innych formatach. W celu modyfikacji treści takiego pliku Ministerstwo Finansów udostępniło funkcjonalność podglądu i edycji pliku .xml, który można w dowolnym momencie modyfikować.

 • 24.11.2020

  Formularz interaktywny byłby ok, gdyby umożliwiał wprowadzanie danych "hurtowo", kilka pozycji jednocześnie, wprowadzanie każdej pozycji ręcznie to nieporozumienie. Już lepsze było csv i konwertowanie...

  Ministerstwo Finansów:
  Każda wystawiona faktura – poza zapisami zbiorczymi – powinna być ujęta w JPK_VAT w odrębnym wierszu, stąd zastosowanie takiego rozwiązania w Formularzu interaktywnym.

 • 14.11.2020

  Nie da się prowadzić książki przychodów i rozchodów w programie e-mikrofirma, ponieważ nie mogę tam zarejestrować takich rzeczy jak np. amortyzacja samochodu. Niby mogę utworzyć dokument wewnętrzny, ale już nigdzie nie dodam opisu, że chodzi o amortyzację.

  A zatem, jeśli będę chciał wygenerować JPK korzystając z tego oprogramowania, to będę musiał ręcznie przepisywać do niego wszystkie faktury z programu księgowego.

  O wiele prościej było wyeksportować dane z programu księgowego do pliku .csv, przekonwertować go na .xml i wysłać za pomocą programu Klient JPK 2.0.

  Ministerstwo Finansów:
  E-mikrofirma nie jest programem księgowym, lecz aplikacją, służącą do tworzenia ewidencji z deklaracją w formie jednolitego pliku kontrolnego. Narzędzie umożliwia wystawianie faktur krajowych, zapisywanie krajowych faktur zakupu i dodawanie sprzedaży detalicznej. Aplikacja na podstawie tych danych tworzy ewidencję i deklarację oraz generuje pliki JPK_V7M i JPK_V7K.

  JPK_VAT z deklaracją zastąpił dotychczasowy formularz VAT-7/7K oraz jednolity plik kontrolny [JPK_VAT(3)]. W obecnej formie wystarczy dokonać jednej wysyłki zamiast dwóch. Jeśli korzysta Pan z programu komercyjnego do prowadzenia księgowości, to prosimy o zweryfikowanie, czy program ten umożliwia zapisanie wzoru dokumentu jakim jest JPK_V7M/JPK_V7K. Aby wysłać pliki można skorzystać z przeznaczonego do tego bezpłatnego narzędzia udostępnionego przez Ministerstwo Finansów – Klient JPK WEB dostępnego na stronie portalu podatkowego.

 • 06.11.2020

  Mogliby Państwo mimo wszystko nie utrudniać życia ludziom i umożliwić konwersję csv do xml dla JPK_V7M...

  Ministerstwo Finansów:
  Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom podatników, którzy sygnalizowali w zgłoszeniach potrzebę udostępnienia innego narzędzia niż konwersja CSV do XML, Ministerstwo Finansów zdecydowało o wdrożeniu nowoczesnych i przyjaznych rozwiązań. Udostępniło przedsiębiorcom bezpłatne narzędzia, które pomogą im przygotować, podpisać i wysłać plik JPK_VAT z deklaracją. Udostępniona została nowa webowa wersja aplikacji e-mikrofirma, która umożliwiła wystawianie i zapisywanie faktur krajowych, stworzenie ewidencji VAT oraz wygenerowanie i wysyłanie plików JPK_V7M i JPK_V7K. Dodatkowo udostępniono Formularz interaktywny, który umożliwia przygotowanie i wysyłanie nowego JPK_VAT z deklaracją w dwóch wariantach JPK_V7M i JPK_V7K. Nowe aplikacje są to proste w obsłudze narzędzia webowe, wymagające połączenia z internetem, które zastąpiły dotychczasowy plik w formacie CSV. Wysłanie pliku JPK_VAT z deklaracją odbywa się poprzez narzędzie Klient JPK_WEB, które umożliwia walidację, szyfrowanie, podpisywanie i przesyłanie plików. Narzędzie to obsługuje również pozostałe pliki JPK na żądanie.

 • 29.10.2020

  emikrofirmy dalej nie ma, a kolejne zmiany i "odejścia" od narzędzi które znali mi stosowali mikroprzedsiębiorcy to działanie na ich szkodę.
  formularz interaktywny jest do niczego, kolejne pozycje w kartotece sprzedaży czy zakupów trzeba wprowadzać ręcznie. Ten człowiek pisał co w takich wypadkach jak mamy kilkadziesiąt wpisów w obu kartotekach rejestrowanych w excell?

 • 29.10.2020

  emikrofirmy dalej nie ma, a kolejne zmiany i "odejścia" od narzędzi które znali mi stosowali mikroprzedsiębiorcy to działanie na ich szkodę

 • 18.10.2020

  Pomysł bardzo dobry, nie bardzo rozumiem dlaczego MF nie udostępnia prostych narzędzi ułatwiających działanie mikrofirmom. Wystawiając jedną (1) fakturę do kontrahenta w UE nie mogę korzystać z aplikacji e-mikrofirma.

>
1 - 10 z 11
>