Głos podatnika - szczegóły zgłoszenia
Głos podatnika
2

2

0

Kasy fiskalne

Kategoria: VAT
Numer zgłoszenia: Głos_podatnika_VAT_113721
Data zgłoszenia: 08.02.2020
Status pomysłu: Wyjaśnione
Mimo obowiązku z kas fiskalnych (czasami zastępują je wydruki quasi paragony fiskalne) najczęściej nie korzystają restauracje, prawnicy, medycy. Nałożenie bardzo wysokiej kary minimalnej na podmioty zobowiązane do rejestracji może zmniejszy skale nieodprowadzanego VAT-u i podatku dochodowego.
W odniesieniu do dziedzin, gdzie ma miejsce szczególnie wysokie ryzyko występowania nadużyć podatkowych przy sprzedaży niektórych towarów i świadczeniu usług, wprowadzono zasadę, zgodnie z którą ustawowy obowiązek stosowania kas rejestrujących egzekwuje się bezwzględnie (§ 4 rozporządzenia Ministra Finansów z 28 grudnia 2018 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących – Dz. U. poz. 2519). Powyższa zasada ma zastosowanie m.in. w stosunku do usług świadczonych przez wymienionych w postulacie prawników, medyków i restauratorów.

Ponadto wszelkie nadużycia można zgłaszać dzwoniąc na całodobowy bezpłatny telefon interwencyjny: 800 060 000 oraz przesyłając informację na adres skrzynki e-mail: powiadomKAS@mf.gov.pl.