Głos podatnika - szczegóły zgłoszenia
Głos podatnika
60

59

1

Status rejestracji VAT

Kategoria: VAT
Numer zgłoszenia: Głos_podatnika_VAT_113668
Data zgłoszenia: 06.02.2020
Status pomysłu: W trakcie realizacji
Dzień dobry,
przydatną funkcją dla przedsiębiorców byłoby dodanie statusu oczekującego na rejestrację VAT. W chwili obecnej po złożeniu wniosku i długim okresie oczekiwania na jego rozpatrzenie wielu przedsiębiorców nie wie czy faktycznie dany kontrahent oczekuje na rejestrację czy też jest to mówiąc potocznie "ściema". Ułatwiło by to też sytuację również oczekującym, którzy również nie wiedzą czy wniosek został przyjęty poprawnie i jest rozpatrywany czy też wystąpił jakiś inny błąd. Uchroniłoby to przed sytuacjami gdy wielu z nas oczekuje na wniosek, w momencie gdy nie został on jednak w praktyce złożony przez inne instytucje (np. zakładając firmę przez bank itp.) i orientujemy się niestety dopiero po dłuższym czasie, że trzeba go złożyć jednak na własną rękę.
Odpowiedź MF:
Przepisy dotyczące wykazu podatników VAT definiują wprost kto znajduje się na takiej liście i nie wskazują na istnienie podatnika w statusie „oczekujący na rejestrację”. Dodatkowo informacja o złożeniu wniosku nie jest równoznaczna z pozytywnym jego rozpatrzeniem. Informacje takie umieszczane w wykazie podatników VAT mogłyby zostać użyte w celu nadużyć.

W przypadku formularzy zgłoszeń rejestracyjnych VAT, mogą wystąpić przypadki, w których brak jest możliwości zidentyfikowania podatnika poprzez samo złożenie zgłoszenia rejestracji dla potrzeb podatku VAT, np. złożenie formularza w formie papierowej, zgłoszenie przez podatnika nieposiadającego nr NIP, itd.

Docelowo, w budowanym aktualnie e-Urzędzie Skarbowym każdy podatnik będzie miał możliwość weryfikacji statusu obsługi złożonego wniosku, w tym wniosku o rejestrację VAT.
Komentarze:
  • 21.04.2020

    Status oczekującego na rejestracje VAT - ok
    Jednak znając realia taki status mógłby być widoczny bardzo długo, dodatkowo nie byłoby wiadomo czy Podatnik oczekuje na rejestracje w kolejce, czy oczekuję na rejestracje bo nie złożył żadnych innych wymaganych dokumentów lub nagle zniknął. To własnie ta "ściema".
    Urząd informuje telefonicznie lub korespondencyjnie o błędach uniemożliwiających rejestrację.
    "wielu z nas oczekuje na wniosek, w momencie gdy nie został on jednak w praktyce złożony przez inne instytucje (np. zakładając firmę przez bank itp.)" - czyli nie żądacie Państwo potwierdzeń? Wierzycie na słowo (w Banku), że coś zostało wysłane w Państwa imieniu ? Wniosek CEIDG z załącznikiem VAT-R zawsze można wydrukować. Posiadając Profil Zaufany, można zalogować się w CEIDG i sprawdzić co zostało wysłane.

>
1 - 1 z 1
>