Głos podatnika - szczegóły zgłoszenia
Głos podatnika
18

7

11

Urealnienie ryczałtu dla prywatnego wykorzystania auta służbowego

Kategoria: PIT
Numer zgłoszenia: Głos_podatnika_PIT_113622
Data zgłoszenia: 04.02.2020
Status pomysłu: Wyjaśnione
Obecnie regulacje podatkowe dla samochodów służbowych wykorzystywanych także do celów prywatnych przewidują ryczałt na poziomie 250/400 PLN, w zależności od pojemności auta. Postulowanym byłoby urealnienie tych wartości, bowiem odstają one od rzeczywistego przysporzenia majątkowego beneficjentów. W efekcie osoby otrzymujące wspomniany benefit od pracodawcy ponoszą koszt od kilkudziesięciu do 128 PLN miesięcznie, podczas gdy pozwala im to zaoszczędzić o wiele większe kwoty (ubezpieczenie, koszty napraw, serwisów, przeglądów, wymiany opon, płynów eksploatacyjnych itd.). Co więcej, w orzecznictwie panuje ugruntowany pogląd o ujęciu w ustawowych kwotach ryczałtu również wydatków na paliwo. W efekcie, poziom realnego przysporzenia beneficjentów dodatkowo wzrasta. W praktyce na rynku umożliwienie korzystania z auta służbowego do celów prywatnych bywa traktowane jako tania, niskoopodatkowana forma podwyżki wynagrodzenia. Godzi to w zasadę sprawiedliwości podatkowej i równego traktowania podatników, bowiem pracodawca chcąc zapewnić auto do celów prywatnych z pewnością podniósłby wydatki bliższe rynkowym. Co więcej referowanie wyłącznie do pojemności silnika, pomija całkowicie wartość udostępnionego auta. Ryczałt pozostaje taki sam dla kilkunastoletniego auta, jak i dla luksusowego. Pożądanym byłoby doprecyzowanie elementów wchodzących w skład ryczałtu, a samą wartość ryczału odnieść np. do wartości początkowej.
Odpowiedź MF:
Każdy głos jest analizowany pod kątem możliwości i słuszności jego wdrożenia, gdyż stanowi niezwykle cenny sygnał oczekiwań społecznych w danej sprawie. MF także przygląda się obowiązującemu rozwiązaniu i analizuje go z różnych punktów widzenia.

Wszelkie ewentualne propozycje zmian w legislacji podatkowej znajdują swoje odzwierciedlenie w projekcie ustaw. Zachęcamy do śledzenia Biuletynu Informacji Publicznej na stronie podmiotowej Rządowego Centrum Legislacji, w szczególności serwisu: Rządowy Proces Legislacyjny.
Komentarze:
  • 17.03.2020

    Te kwoty są nierealnie już od chwili ich wprowadzenia. Na dodatek ten prezent dostają ludzie, którzy i tak b. dobrze zarabiają (kto może liczyć na darmowy samochód służbowy?)

  • 17.03.2020

    To rozwiązanie wyłącznie skomplikuje rozliczenia podatkowe. Często pracownicy korzystają z auta które nie są środkiem trwałym a jest wynajmowane. Dotarcie do dokumentu potwierdzającego wartość początkową jest często bardzo trudne. Ponadto wartość początkowa nie daje obrazu aktualnego stanu i wartości rynkowej pojazdu.

>
1 - 2 z 2
>