Głos podatnika - szczegóły zgłoszenia
Głos podatnika
20

17

3

Ulga podatkowa na cele budowlane

Kategoria: PIT
Numer zgłoszenia: Głos_podatnika_PIT_112836
Data zgłoszenia: 30.01.2020
Odpisanie kosztów budowy domu od podatku dochodowego dla osób prywatnych.
1. Znaczące obniżenie kosztów budowy - spowoduje więcej inwestycji. Odbije się pozytywnie na rynku pracy oraz materiałów budowlanych.
2. Obniży zadłużenie podatników w bankach. Spowoduje powiększenie się kapitału klasy średniej, który zostanie przeznaczony na konsumpcje/inwestycje. Aktualnie zarabiają banki, obrót kapitałem jest opodatkowany niżej niż VAT.
3. Jeśli budowa będzie alternatywą do zakupu mieszkania, zyska również rynek mieszkaniowy. Spadną sztucznie nadmuchane ceny i skończą się spekulację ponieważ konsument będzie miał alternatywę. Zyska obywatel, a deweloperzy będą musieli działać uczciwiej.
4. Budownictwo to branża gdzie unikanie podatków to codzienność. Wynika to głównie z faktu, że usługi wykonywane są zazwyczaj po ustaleniach "na gębę", a "z fakturą będzie drożej". Konsument nie ma żadnej przesłanki aby "dopilnować" swojego wykonawcę np. poprzez zażądanie od niego faktury. Budowa domu jest bardzo dużym obciążeniem finansowym więc wszyscy próbują obniżyć koszta. Jeśli inwestor będzie mógł odliczyć koszt usługi/materiałów od podatku dochodowego to stanie po stronie skarbówki bo faktura jest mu potrzebna do udokumentowania swojej inwestycji. Jeśli firmy zaczną wykazywać przychód to będą potrzebować obciążeń - np. etatowych pracowników.
5. Proponuję nazwę "dom+", będzie pasować do portfolio.
6. Ja już wybudowałem, więc proszę o umożliwienie rozliczenia inwestycji z 2019 ; )

Odpowiedź MF:
Wdrożenie rozwiązań prawnych, których celem jest wparcie Polaków w zaspokojeniu ich potrzeb mieszkaniowych jest elementem programów realizowanych przez Ministerstwo Rozwoju. Na ten moment żaden z programów nie przewiduje możliwości odpisania kosztów budowy domu od podatku dochodowego od osób fizycznych. Rządowy projekt ustawy autorstwa Ministerstwa Rozwoju o zmianie ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz niektórych innych ustaw przewiduje natomiast tzw. ulgę na zasiedlenie. Projekt jest opublikowany w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej Rządowego Centrum Legislacji, w serwisie: Rządowy Proces Legislacyjny pod numerem UD90. MF poleca zapoznanie się z treścią projektu. Niemniej należy pamiętać, iż ostateczny kształt ustawy zostanie dopiero wypracowany w trakcie procesu legislacyjnego w rządzie a potem w parlamencie.
Komentarze:
  • 14.05.2020

    Rozwiązaniem szarej strefy byłoby konieczność dokumentowania zakupów materiałów budowlanych i faktur od firm remontowo-budowlanych.

>
1 - 1 z 1
>