Głos podatnika - szczegóły zgłoszenia
Głos podatnika
6

6

0

e-paragon lub faktura, przy jednoczesnej kasie fiskalnej

Kategoria: PIT
Numer zgłoszenia: Głos_podatnika_PIT_112592
Data zgłoszenia: 30.01.2020
Status pomysłu: Wyjaśnione
Dzień dobry, wypowiem się jako użytkownik kasy fiskalnej i osoby prowadzącej sprzedaż wysyłkową. Obecne przepisy są mocno niedostosowane do realiów sklepów internetowych. Brak rozwiązań dla osób, które sprzedają, a wysyłają przez zewnętrzny magazyn - często oddalony o 200 kilometrów od firmy, często takie firmy życzą sobie bardzo dużo za manualny wydruk paragonu. Dla takich jak moje firm, powinno istnieć rozwiązanie, gdzie na kasę fiskalną wybijamy paragon, a klientowi wysyłamy albo skan albo zdjęcie, a jeśli chce to można mu wysłać. Bardzo by to ułatwiło robienie biznesu w Polsce.
Od 1 stycznia 2019 roku obowiązuje rozporządzenie Ministra Finansów z 28 grudnia 2018 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. W myśl tego rozporządzenia zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania w danym roku podatkowym, nie później niż do 31 grudnia 2021 r., wszystkie czynności wymienione w załączniku 36 do rozporządzenia.

W dalszym ciągu zwolnieniu z kasy będą podlegały podmioty, u których obrót ze sprzedaży na rzecz osób fizycznych oraz rolników ryczałtowych nie przekroczył w poprzednim roku 20.000 zł. Podatnicy rozpoczynający działalność gospodarczą w trakcie roku 2020 r. ustalają limit w proporcji.

Wprowadzono do obrotu e-paragon w celu zachowania środków bezpieczeństwa, koniecznych szczególnie w obliczu epidemii bowiem ani sprzedawca, ani nabywca nie będzie miał wówczas kontaktu z paragonem, co pozwoli ograniczyć ryzyko ewentualnego zarażenia. E-paragony można wystawiać za pomocą kas fiskalnych online, dostępnych w formie oprogramowania na urządzenie mobilne, jak na przykład smartfon czy tablet. Przepisy już umożliwiają ich wydawanie.

Producenci kas fiskalnych online są w trakcie pracy nad stworzeniem odpowiedniej funkcjonalności umożliwiającej generowanie takich paragonów.
Komentarze:
  • 10.01.2021

    Pomysł E-paragonów oraz E-faktur w Polsce całkiem niezły bo ograniczamy ilość papieru oraz wycinkę lasów. Tylko jak będą funkcjonowały te E-paragony w Polsce? Będą potrzebowały jakiegoś unikalnego nr klienta przydzielonego przez US lub MF?

    Ministerstwo Finansów:
    Od 31 marca 2020 r. podatnicy, prowadząc ewidencję przy użyciu kasy fiskalnej on-line, a od 1 czerwca 2020 r. kasy mającej postać oprogramowania, mają prawną możliwość wystawić i wydać nabywcy, za jego zgodą i w sposób z nim uzgodniony, paragon fiskalny lub fakturę w postaci elektronicznej.
    Celem dopuszczenia możliwości wydawania e-paragonów było, aby klient i sprzedawca mogli mieć wybór, czy chcą drukować paragon fiskalny, czy też chcą rozliczyć się na podstawie e-paragonu. Wobec tej dowolności nie został uregulowany sposób ich przekazywania w postaci elektronicznej, pozostawiając tę kwestię do uznania rynku, który w drodze samoregulacji wypracuje własne rozwiązania.

>
1 - 1 z 1
>