Głos podatnika - szczegóły zgłoszenia
Głos podatnika
5

4

1

ZMNIEJSZENIE VAT NA ARTYKUŁY DZIECIĘCE

Kategoria: VAT
Numer zgłoszenia: Głos_podatnika_VAT_111715
Status pomysłu: Wyjaśnione
Problem dzietności i zastępowalności pokoleń w Polsce to poważny problem systemowy. Wielu młodych ludzi (w tym ja) zastanawia się nad powiększeniem rodziny w sposób świadomy i odpowiedzialny. Przeszkodą niestety są wydatki związane z powiększeniem rodziny. Dla wielu moich znajomych problem zakupu żywności i ubranek dla dzieci stanowi poważny problem w wiązaniu końca z końcem domowego budżetu. Proponujemy zmniejszenie podatku VAT od artykułów podstawowych dla dzieci. Z pewnością taka zmiana pomogłabym wielu rodzinom w trudnej sytuacji materialnej ale też rodzinom wielodzietnym podejmującym ogromny trud i codzienną walkę w wychowywaniu nowych pokoleń Polaków.
Odpowiedź MF:
Ze względu na specyfikę podatku VAT nie w każdym przypadku możemy dokonywać zmian samodzielnie, bez uzyskania stosownego pozwolenia ze strony Unii Europejskiej. Mamy jednak możliwość podejmować decyzji w ramach obowiązujących przepisów unijnych. I z tego korzystamy.

Dlatego nowa matrycą VAT, która będzie obowiązywać od kwietnia 2020 r. zakłada
obniżenie stawki VAT (z 8% do 5% - a więc do najniższego możliwego w obecnie obowiązujących przepisach poziomu) m.in. na niektóre produkty dla niemowląt i dzieci tj. żywność przeznaczoną dla niemowląt i małych dzieci, smoczki, pieluszki oraz foteliki samochodowe. Leki, w tym leki dla dzieci, tak jak dotychczas, będą opodatkowane stawką obniżoną (8%).

Obecnie na poziomie unijnym trwają - zapoczątkowane przez Komisję Europejską - prace nad reformą systemu stawek VAT (projekt nowelizacji dyrektywy VAT), zakładające większą elastyczność w zakresie możliwości stosowania obniżonych stawek VAT przez państwa członkowskie.
W ramach tych prac na forum UE szczególnie zabiegamy o doprowadzenie do możliwie szybkiego uzgodnienia zmodernizowanego systemu stawek VAT, który umożliwi Polsce stosowanie stawek obniżonych m.in. do produktów dla dzieci, a zwłaszcza obuwia i odzieży dziecięcej.