Zmiana numerów identyfikacyjnych VAT dla osób fizycznych w Królestwie Niderlandów


Ministerstwo Finansów informuje, że od 1 stycznie 2020 r. zmianie ulegają numery identyfikacyjne VAT dla osób fizycznych w Królestwie Niderlandów

13.07.2023

Ministerstwo Finansów informuje, że od 1 stycznia 2020 r. zmianie ulegają numery identyfikacyjne VAT dla osób fizycznych prowadzących w Królestwie Niderlandów działalność gospodarczą podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT. Ministerstwo Finansów wyjaśnia, że:

  • obecnie niderlandzki numer VAT składa się z 9 cyfr, litery B i 2 cyfr (głownie B01): np. 123456789B01 i to pozostanie bez zmian.
  • obecny numer identyfikacyjny VAT osób fizycznych jest oparty na 9 cyfrowym numerze ewidencyjno-podatkowym BSN (citizen service number). Nowy numer nie będzie zawierał tego numeru.
  • nowy numer będzie ważny od 1 stycznia 2020 roku i osoby fizyczny są zobowiązane do używania nowego numeru VAT od tego dnia.

W związku z powyższym, przy wysyłaniu pliku JPK_VAT, istotne jest upewnienie się, czy numer VAT niderlandzkiego podatnika jest poprawny.

Szczegółowe informacje w powyższym zakresie są dostępne na stronie internetowej niderlandzkiej administracji podatkowej.