Poradnik PIT-0 dla rodzin 4+ - Polski Ład


Ulga dla rodzin wychowujących co najmniej czworo dzieci

Najważniejsze zmiany

  • Rodzice wychowujący co najmniej 4 dzieci będą korzystać z PIT-0 dla rodzin 4+. To aż 85 528 zł przychodu bez PIT na każdego rodzica.
  • Z ulgi mogą korzystać zarówno samotni rodzice (opiekunowie prawni), jak i małżonkowie oraz rodzice, którzy pozostają w związkach nieformalnych.
  • Ulga obowiązuje od 1 stycznia 2022 r. i ma zastosowanie do dochodów uzyskanych od tego dnia.

Na czym polega ulga

Rodzice wychowujący co najmniej 4 dzieci korzystać będą z PIT-0 dla rodzin 4+. To aż 85 528 zł przychodu bez PIT na każdego rodzica. Do tego – dla podatników na skali (17 i 32 proc. PIT) dochodzi jeszcze 30 tys. kwoty wolnej. W sumie na PIT-0 dla rodzin 4+ skorzysta ponad 110 tys. rodziców. W portfelach takich rodzin zostanie rocznie ok. 335 mln zł.

Kto może skorzystać z ulgi

PIT-0 dla rodzin 4+ jest adresowany nie tylko do rodziców, ale również do rodziców zastępczych i opiekunów prawnych, którzy wychowują co najmniej 4 dzieci. Ze zwolnienia będą mogli korzystać rodzice, którzy uzyskują przychody z pracy, umowy zlecenia lub z działalności gospodarczej opodatkowanej według skali podatkowej, niezależnie od tego czy wychowują dzieci razem, czy są samotnymi rodzicami.

Przykłady

  • Rodzina 2+4, w której małżonkowie zarabiają wspólnie 11 500 zł brutto miesięcznie, zyska rocznie aż 8 945 zł. Małżonkowie nie dość, że nie zapłacą ok. 2 000 zł podatku, który płacili przed reformą, to jeszcze dostaną od państwa ok. 6 900 zł (zwrot niewykorzystanej ulgi na dzieci).
  • Rodzina 2+4, gdzie jeden z małżonków zarabia 10 tys. zł brutto, a drugi nie pracuje (wychowuje dzieci), zyska rocznie 8018 zł.

Ulga obowiązuje od 1 stycznia 2022 r. i ma zastosowanie do dochodów uzyskanych od tego dnia.

Więcej informacji o zmianach oraz najważniejsze pytania i odpowiedzi w poradniku po PIT-0 dla rodzin 4+.

Pliki do pobrania

Formularze do druku

W tym miejscu znajdziesz formularze PIT do druku, w tym także PIT-2

Poradnik PIT-2

PIT-2 to oświadczenie pracownika, które upoważnia pracodawcę do pomniejszenia zaliczki za dany miesiąc o kwotę zmniejszającą podatek. Sprawdź, co się zmienia w 2022 roku

Zmiany w wynagrodzeniach

Informacje o najważniejszych zmianach, które bezpośrednio wpływają na wysokość Twojego wynagrodzenia po wejściu w życie przepisów Polskiego Ładu