Poradnik dla pracownika - preferencje dla klasy średniej - Polski Ład


Przewodnik jest skierowany do pracowników i dotyczy preferencji podatkowej dla klasy średniej

Najważniejsze zmiany

  • Ulga dla klasy średniej polega na odliczeniu od dochodu kwoty, która jest ustalana indywidualnie w oparciu o wysokość uzyskanych przychodów.
  • Z ulgi może skorzystać każdy, kto uzyskał przychody z pracy na etacie (umowa o pracę, stosunek służbowy, praca nakładcza, spółdzielczy stosunek pracy) oraz z działalności gospodarczej opodatkowane według skali podatkowej w łącznej wysokości od 68 412 zł do 133 692 zł rocznie.
  • Ulga jest stosowana w trakcie roku – przy obliczaniu zaliczek na PIT.

Zasady działania preferencji dla pracownika

  • Ulga jest stosowana z mocy prawa, czyli automatycznie. Podatnik nie musi składać żadnego oświadczenia (ani płatnikowi, ani urzędowi skarbowemu).
  • Jeśli pracownik wie, że ulga go nie dotyczy może złożyć rezygnację.
  • Jeśli ulga nie dotyczy pracownika (i nie złożył on dobrowolnej rezygnacji) system z automatu to zweryfikuje przy rozliczeniu rocznym; wówczas podatnik dopłaci zaległy podatek. Czyli jeśli np. pracownik zarabia więcej niż ok. 11,1 tys. brutto/m-c (ulga go nie dotyczy), a nie złożył rezygnacji, wówczas skorzysta z niższych składek miesięcznych podatku, różnicę tę jednak zwróci przy rozliczeniu rocznym.

Preferencję stosuje się w trakcie roku – przy obliczaniu zaliczek na PIT.

Jest ona stosowana automatycznie ponieważ „z góry” trudno jest określić wysokość przychodów rocznych. Oznacza to, że aby z niej skorzystać pracownik nie musi składać nikomu żadnego oświadczenia.

Więcej informacji o zmianach, przykłady oraz najważniejsze pytania i odpowiedzi znajdziesz w poradniku Preferencje dla klasy średniej - pracownik.

Materiały wideo

Eksperci odpowiadają na pytania o #PolskiŁad - Czy złożyć wniosek o zastosowanie ulgi

Eksperci odpowiadają na pytania o #PolskiŁad - ulga dla klasy średniej

Eksperci odpowiadają na pytania o #PolskiŁad – ulga dla klasy średniej przy rozliczeniu wspólnym

Pliki do pobrania

Nowe zasady rozliczania zaliczek

Od 8 stycznia zmieniły się zasady rozliczania zaliczek na podatek dochodowy, pobieranych przez płatników w styczniu 2022 r.