Zerowy PIT dla rodzin 4+ - Polski Ład


Nowa ulga dla dużych rodzin 4+. Dzięki PIT-0 dla dużych rodzin rodzic z przychodem do 85 528 zł nie będzie płacić PIT

16.12.2021

Zerowy PIT dla rodzin 4+

W ramach Polskiego Ładu wprowadzamy PIT-0 dla rodzin 4+. To prawdziwa prorodzinna rewolucja w podatkach i realna pomoc dla polskich rodzin. Dzięki niej zdecydowana większość rodziców, którzy wychowują co najmniej 4 dzieci, przestanie płacić PIT.

Ulga dla dużych rodzin to to kolejny element aktywnej polityki prorodzinnej rządu. Nowa preferencja podatkowa dla rodzin 4+, obok takich programów jak 500 plus czy Wyprawka szkolna, to realna i wymierna pomoc rodzicom w wychowywaniu dzieci. Skorzysta z niej ok. 110 tys. rodziców – podatników.

Dzięki PIT-0 dla rodzin 4+ w portfelach rodziców zostanie rocznie ok. 335 mln zł.

PIT-0 dla rodzin 4+

Jak działa PIT-0 dla dużych rodzin

  • To rozwiązanie dla wszystkich rodziców, którzy wychowują co najmniej 4 dzieci - niezależnie od tego czy są zatrudnieni na etacie, czy są przedsiębiorcami. Czy wychowują dzieci razem, czy są samotnymi  rodzicami. 
  • Każdy rodzic co najmniej czwórki dzieci, którego przychód wynosi do 85 528 zł, nie będzie płacić PIT.
  • Przy wyższych zarobkach podatek będzie płacony dopiero od nadwyżki ponad tę kwotę.
  • Rodzice, którzy rozliczają się na zasadach ogólnych (według skali podatkowej), dzięki reformie Polskiego Ładu też będą korzystać z 30 tys. zł kwoty wolnej. Oznacza to że rodzic, który rozlicza się na zasadach ogólnych, nie będzie płacić PIT co najmniej do kwoty 115 528 zł. Przy wspólnym rozliczeniu małżonków kwota bez PIT wynosić będzie 231 056 zł

PIT-0 dla rodzin 4+ - jak działa

Ile zyska rodzina 4 plus na zmianach w Polskim Ładzie

Dzięki nowej uldze rodzina 2+4, w której np. jeden z małżonków zarabia miesięcznie 10 tys. zł brutto, a drugi nie pracuje, zyska 8 018 zł. A kiedy oboje rodzice pracują i zarabiają 5,5 tys. brutto miesięcznie, na zmianach w Polskim Ładzie zyskają rocznie 8 466 zł.

Rodzina 2+4 - ile zyska przykładowo