Wyższe zaliczki na PIT od lipca 2022


Wynagrodzenia i naliczanie zaliczek w Niskich Podatkach, wyższe zaliczki na PIT przy zbiegu umów (od lipca 2022), przykłady

Niskie Podatki od 1 lipca 2022 r.

Od 1 lipca 2022 r. obowiązują Niskie Podatki, czyli korzystne zmiany w systemie podatkowym. Zakładają one m.in. obniżenie stawki PIT z 17 do 12 proc., uwzględnienie składki zdrowotnej w rozliczeniu niektórych przedsiębiorców czy likwidację ulgi dla klasy średniej. Bez zmian pozostają rozwiązania takie jak wyższa kwota wolna 30 tys. zł i wyższy próg podatkowy (120 tys. zł), które obowiązują już od 1 stycznia 2022 r.

Nowe rozwiązania podatkowe korzystne lub neutralne w rozliczeniu rocznym za 2022 r.

Zmiany wchodzą w życie w trakcie roku podatkowego, a to oznacza, że żaden podatnik nie straci, a wielu zapłaci znacznie niższy podatek w stosunku do zasad, które zaczęły obowiązywać w z początkiem 2022 r. Większość podatników zyska również w stosunku do zasad obowiązujących jeszcze przed reformą podatkową, czyli np. w 2021 r.

Może się jednak zdarzyć, że miesięczne wynagrodzenie w lipcu i kolejnych miesiącach roku będzie niższe niż było w czerwcu. Nie oznacza to jednak straty w rozliczeniu rocznym za 2022.

Mimo tego, że niektórzy podatnicy zapłacą od lipca wyższe zaliczki na PIT, to w rocznym rozliczeniu za 2022 r. nie stracą lub skorzystają na nowych rozwiązaniach podatkowych, które zaczną obowiązywać od 1 lipca 2022 r.

Przyczyną wzrostu wysokości zaliczek na PIT od lipca jest uchylenie przepisu, który zamrażał zaliczki na PIT na poziomie zaliczek z ubiegłego roku. Przez to były one pobierane w wysokości niższej niż powinny. Gdyby nie Niskie podatki, to podatnicy płaciliby niższe zaliczki na PIT, ale mieliby wysokie, czasem kilkutysięczne, dopłaty przy rozliczeniu rocznym za 2022 r.

Wzrost zaliczek ma charakter przejściowy, ponieważ podatnicy zyskują w dalszej części roku dzięki podwyższeniu progu podatkowego (z ponad 85,5 tys. zł do 120 tys. zł). Dzięki temu ich zaliczki na PIT w październiku, listopadzie, czy grudniu będą znacznie niższe niż były.

Zobacz szczegóły nowych rozwiązań od 1 lipca 2022 r.