PIT-0 dla rodzin 4+


Od 2022 r. obowiązuje ulga dla rodzin 4+. Dzięki niej zdecydowana większość podatników, którzy wychowują co najmniej 4 dzieci, nie płaci PIT.

20.12.2023

Na czym polega ulga

Ulga polega na zwolnieniu od podatku PIT:

  • przychodów z pracy na etacie,
  • przychodów z umów zlecenia zawartych z firmą oraz,
  • przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej (innych niż objętych kartą podatkową),
  • przychodów z zasiłków macierzyńskich.

Kiedy przysługuje ulga

Ulga przysługuje do wysokości przychodów nieprzekraczających w roku podatkowym kwoty 85 528 zł.

Kto może skorzystać z ulgi

Z ulgi może skorzystać podatnik (bez względu na jego stan cywilny), który w roku podatkowym w stosunku do co najmniej 4 dzieci małoletnich:

  • wykonywał władzę rodzicielską,
  • pełnił funkcję opiekuna prawnego, jeżeli dziecko z nim zamieszkiwało, lub
  • sprawował funkcję rodziny zastępczej na podstawie orzeczenia sądu lub umowy zawartej ze starostą.

W przypadku pełnoletnich dzieci z ulgi korzysta podatnik, który w roku podatkowym, w stosunku do uczącego się dziecka, które nie ukończyło 25. roku życia, lub niezależnie od wieku – dziecka, które otrzymuje zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny, wykonuje obowiązek alimentacyjny albo sprawuje funkcję rodziny zastępczej.

Ulga przysługuje zatem podatnikowi posiadającemu dzieci: małoletnie lub dorosłe.

Warunki skorzystania

Przy czym warunkiem skorzystania z ulgi w przypadku dorosłych dzieci, które się uczą i nie ukończyły 25. roku życia, jest, aby dzieci:

  • nie stosowały przepisów o 19 proc. podatku liniowym[1] lub przepisów ustawy o ryczałcie (z wyjątkiem przepisów dotyczących najmu prywatnego)[2] w zakresie osiągniętych w roku podatkowym przychodów, poniesionych kosztów uzyskania przychodów, zobowiązania lub uprawnienia do zwiększania lub pomniejszenia podstawy opodatkowania albo przychodów, zobowiązania lub uprawnienia do dokonywania innych doliczeń lub odliczeń,
  • nie podlegały opodatkowaniu podatkiem tonażowym na zasadach określonych w ustawie o podatku tonażowym lub tzw. podatkiem okrętowym na zasadach określonych w ustawie o aktywizacji przemysłu okrętowego i przemysłów komplementarnych, lub
  • nie uzyskały dochodów opodatkowanych według skali podatkowej lub 19% podatkiem z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, udziałów (akcji) lub pochodnych instrumentów finansowych lub przychodów zwolnionych od podatku w ramach tzw. ulgi dla młodych czy ulgi na powrót, w łącznej wysokości przekraczającej dwunastokrotność renty socjalnej obowiązującej na koniec roku podatkowego.

Jak skorzystać z ulgi?

Z ulgi można skorzystać w trakcie roku przy obliczaniu zaliczek lub przy rocznym zeznaniu podatkowym.

Aby skorzystać z ulgi w trakcie roku podatkowego, należy złożyć płatnikowi pisemne oświadczenie, dotyczące spełniania warunków do stosowania zwolnienia.

Pracodawca stosuje zwolnienie najpóźniej od miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymał oświadczenie. Jeżeli podatnik zawiadomi płatnika o zmianie stanu faktycznego wynikającego z oświadczenia, płatnik nie uwzględnia zwolnienia najpóźniej od następnego miesiąca, w którym otrzymał powiadomienie.

W przypadku organów rentowych w/w terminy są dłuższe (do dwóch miesięcy).

Reforma to szczególne wsparcie dla największych rodzin. Rodziny z czwórką i większą liczbą dzieci są zwolnione do określonego limitu z podatku PIT.