Głos podatnika - szczegóły zgłoszenia
Głos podatnika
45

39

6

Uporządkowanie VAT na srebrze inwestycyjnym

Kategoria: VAT
Numer zgłoszenia: Głos_podatnika_VAT_8
Status pomysłu: Wyjaśnione
Dzień dobry,

Przedstawiam propozycję uporządkowania sprzedaż srebra inwestycyjnego, jako które rozumiem srebrne odpowiedniki złotych monet bulionowych (np. srebrni Filharmonicy Wiedeńscy).

Aktualnie część dealerów sprzedaje je w systemie VAT-marży, część na pełnym 23% VAT.

Propozycja uporządkowania brzmi: ustanowienie jednej stawki 8% na jasno zdefiniowaną kategorię srebrnych monet inwestycyjnych (np. waga 1oz i wybita wartość nominalna). Poskutkuje to następującymi korzyściami:
- Likwidacja nierówności między przedsiębiorcami
- Drugi (po Estonii gdzie takie monety są zwolnione z VAT) najniższy VAT na monety w UE co skłoni zagranicznych inwestorów do zakupów w Polsce.
- Prawdopodobnie finalnie i tak zwiększenie wpływów podatkowych ze względu na większy sens lokowania środków w srebrze.
- Wzrost popytu na srebro, którego wiodącym producentem jest częściowo należący do skarbu państwa KGHM.


Z góry dziękuję za rozpatrzenie propozycji : ) Ufam, że nie tylko poprawi to stan budżetu, lecz również rozwinie nowy rynek z korzyścią dla polskiej gospodarki.

Odpowiedź MF:
Polska, tak jak inne Państwa Członkowskie UE, zobowiązana jest do przestrzegania zgodności regulacji przyjętych w ustawie o VAT z przepisami dyrektywy 2006/112/WE.
Dyrektywa ta nie przewiduje możliwości stosowania obniżonych stawek podatku VAT do dostaw metali i wyrobów z metali, a więc również srebra. Stosowanie obniżonych stawek w tym zakresie jest możliwe w ramach procedur szczególnych.
Krajowe przepisy w zakresie podatku VAT, w tym dotyczące procedury szczególnej w zakresie dostawy m.in. przedmiotów kolekcjonerskich są zharmonizowane z dyrektywą 2006/112/WE.

Dostawa kolekcji oraz przedmiotów kolekcjonerskich o wartości (…) numizmatycznej (CN 9705 00 00), a także banknotów i monet będących przedmiotami kolekcjonerskimi - monet ze złota, srebra lub innego metalu oraz banknotów, które nie są zwykle używane jako prawny środek płatniczy lub które mają wartość numizmatyczną, uprzednio nabytych przez podatnika w ramach prowadzonej działalności w celu odsprzedaży, może być objęta procedurą marży (art. 120 ustawy o VAT - szczególne procedury w zakresie dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków). Dostawa tych towarów może być objęta procedurą marży, m.in. pod warunkiem że podatnik nabył je od osób określonych w art. 120 ust. 10 ustawy o VAT. Podatnik może również stosować zasady ogólne opodatkowania (art. 120 ust. 14 ustawy o VAT). Zatem to sam podatnik decyduje czy zastosuje procedurę marży czy też zasady ogólne.

Powyższe jest zgodne z art. 312- 325 dyrektywy 2006/112/WE
Komentarze:
  • 04.07.2021

    ESTONIA 0%
    Niemcy 7%
    POLSKA 23%

    Ministerstwo Finansów:
    Polska, tak jak inne Państwa Członkowskie UE, zobowiązana jest do przestrzegania zgodności regulacji przyjętych w ustawie o VAT z przepisami dyrektywy 2006/112/WE.
    Dyrektywa ta nie przewiduje możliwości stosowania obniżonych stawek podatku VAT do dostaw metali i wyrobów z metali, a więc również srebra.

  • 07.11.2020

    Jak można nałożyć vat na monety z nominałem, np. 1 dolara??? Równie dobrze można kazać płacić vat przy wymianie pln na dolara w papierze. Monety będące prawnym środkiem płatniczym nie mogą być objęte vatem bo to nie jest metal przemysłowy tylko pieniądz.

    Ministerstwo Finansów:
    Pieniądze (monety, banknoty) stanowiące prawny środek płatniczy co do zasady nie są towarem w rozumieniu przepisów o podatku VAT.
    W konsekwencji pieniądze najczęściej nie mogą być przedmiotem dostawy towarów jako czynności podlegających opodatkowaniu VAT, są natomiast niekiedy przedmiotem świadczenia usług, np. usług wymiany walut.
    Monety lub banknoty mogą natomiast w niektórych przypadkach być przedmiotem dostawy towarów – gdy stanowią przedmioty kolekcjonerskie o wartości numizmatycznej lub gdy spełniają definicję złota inwestycyjnego, określoną w art. 121 ustawy o VAT (złote monety). W takich przypadkach przepisy dotyczące VAT przewidują stosowanie szczególnych procedur rozliczania tego podatku.
    Zgodnie z art. 120 ust. 1 pkt 2 lit. b) ustawy o VAT przez przedmioty kolekcjonerskie rozumie się kolekcje oraz przedmioty kolekcjonerskie o wartości (…) numizmatycznej (CN 9705 00 00), a także banknoty i monety będące przedmiotami kolekcjonerskimi za które uważa się monety ze złota, srebra lub innego metalu oraz banknoty, które nie są zwykle używane jako prawny środek płatniczy lub które mają wartość numizmatyczną.

    Powyższe oznacza, że dostawa monet ze srebra, które nie są zwykle używane jako prawny środek płatniczy lub które mają wartość numizmatyczną, uprzednio nabyte przez podatnika w ramach prowadzonej działalności w celu odsprzedaży, może być objęta procedurą marży (art. 120 ustawy o VAT - Szczególne procedury w zakresie dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków), pod warunkiem że podatnik nabył je od osób określonych w art. 120 ust. 10 ustawy o VAT.
    Podatnik może również stosować zasady ogólne opodatkowania (art. 120 ust. 14 ustawy o VAT).
    Jednakże w każdym z tych przypadków opodatkowaniu podatkiem VAT zgodnie z ustawą o VAT, jak również art. 312-325 dyrektywy 2006/112/WE podlega dostawa monet ze srebra, będących przedmiotami kolekcjonerskimi.

>
1 - 2 z 2
>