Głos podatnika - szczegóły zgłoszenia
Głos podatnika
3

3

0

Badanie przez biegłych

Kategoria: Sprawozdania
Numer zgłoszenia: Głos_podatnika_Sprawozdania_115406
Data zgłoszenia: 15.03.2022
Status pomysłu: Wyjaśnione
Już drugi rok z rzędu mamy spora inflację, ceny produktów znacznie powzrastały. Natomiast limity obligujące do badania sprawozdania od wielu lat ciągle nie ulegają zwiększeniu. Jest wiele firm, które teraz będą podlegały obowiązkowemu badaniu ze względu, że handlują produktami, których ceny nawet kilkukrotnie poszły do góry. Mam tu na myśli np. paliwa, nawozy, węgiel czy stal. Mimo sprzedaży takich samych ilości towarów ich ceny wzrosły kilka razy, wobec czego dojdzie nowy obwiązek dla firm związany z badaniem przez biegłych. W dzisiejszych czasach trudno jest prowadzić własną działalność gospodarcza przy tak dużych zachwianiach na rynku. Przedsiębiorcom nie są potrzebne dodatkowe obciążenia finansowe w postaci opłacenia kosztu biegłych. Samo przygotowanie wszystkich dokumentów do biegłych wymaga również zaangażowania i pracy kilku osób w firmie. Proszę o przemyślenie pomysłu zwiększenia limitu do obowiązkowego badania przez biegłych rewidentów
Na podstawie art. 64 ust. 1 pkt 4 ustawy o rachunkowości jednostki kontynuujące działalności (z wyłączeniem podmiotów, których sprawozdania finansowe podlegają corocznemu badaniu bez względu na rozmiary prowadzonej działalności – art. 64 ust. 1 pkt 1-3) powinny poddać badaniu swoje roczne sprawozdanie finansowe, jeżeli w poprzedzającym roku obrotowym, za który sporządzono sprawozdania finansowe, spełniły co najmniej dwa z następujących warunków:
a) średnioroczne zatrudnienie w przeliczeniu na pełne etaty wyniosło co najmniej 50 osób,
b) suma aktywów bilansu na koniec roku obrotowego stanowiła równowartość w walucie polskiej co najmniej 2 500 000 euro,
c) przychody netto ze sprzedaży towarów i produktów oraz operacji finansowych za rok obrotowy stanowiły równowartość w walucie polskiej co najmniej 5 000 000 euro.

Należy wskazać, iż wskaźniki dotyczące wielkości zatrudnienia, czy też wysokości sumy aktywów nie są w tak dużym stopniu zależne od zmieniającej się sytuacji gospodarczej, jak np. wielkość przychodów od których to uzależniony jest obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych.
Kontrahenci, instytucje kredytowe oraz pozostali interesariusze podejmują decyzje gospodarcze na podstawie danych zawartych w sprawozdaniach finansowych, które powinny rzetelnie i jasno przedstawiać sytuację majątkową i finansową oraz wynik finansowy jednostek prowadzących księgi rachunkowe. Zatem zbadane sprawozdanie finansowe przez firmę audytorską zdecydowanie wpływa na zwiększenie zachowania bezpieczeństwa obrotu gospodarczego.
Dlatego niezasadne byłoby dokonywanie zmian w zakresie obowiązujących progów do badania rocznych sprawozdań finansowych.
Komentarze:
  • 22.09.2022

    Czy w najbliższym czasie Ministerstwo Finansów zamierza zwiększyć progi do prowadzenia ksiąg rachunkowych i badania sprawozdań finansowych.

    Ministerstwo Finansów:
    Obecnie prowadzony jest kompleksowy przegląd przepisów z zakresu rachunkowości w ramach projektu modernizacja ustawy o rachunkowości. Kwestia podniesienia progów do badania sprawozdań finansowych oraz prowadzenia ksiąg rachunkowych będzie przedmiotem analizy w ramach tego projektu. Na ten moment nie możemy potwierdzić czy i kiedy nastąpi zmiana regulacji ustawowych w tym zakresie.

  • 05.07.2022

    Nie zgodzę się ze stwierdzeniem, że suma aktywów nie jest związana z sytuacją gospodarczą. Skoro np. rok temu przedsiębiorca miał określoną liczbę zapasów na koniec roku, a przez następny rok ceny rosły, więc np. w 2022 ma tą samą ilość zapasów ale w 3,4-krotnie większych cenach to i wartość aktywów wzrośnie. Tak samo jeśli chodzi o należności. Klient jest winien za ta sama ilość towaru ale w 4 krotnej wyżej cenie. Według mnie również wartość bilansu, przy tym wzrośnie cen wzrasta. Rok temu wartość np. maszyn, samochodów była stosunkowo niższa, więc wzrosła również u przedsiębiorców wartość środków trwałych zakupionych w tym roku. MF zamiast ułatwiać prowadzenie firm utrudnia je, nie waloryzując żadnych wskaźników.

    Ministerstwo Finansów:
    W oparciu o dotychczasowe dane makroekonomiczne nie była podejmowana decyzja o zmianie obowiązujących wymogów co do obligatoryjnego prowadzenia ksiąg rachunkowych i badania sprawozdań finansowych. Jednocześnie informujemy, że z uwagi na dynamicznie zmieniające się warunki gospodarcze prowadzenia działalności gospodarczej w bieżącym okresie, kwestia ewentualnego podniesienia progów do badania sprawozdań finansowych oraz prowadzenia ksiąg rachunkowych jest na bieżąco monitorowana i analizowana.

>
1 - 2 z 2
>