Głos podatnika - szczegóły zgłoszenia
Głos podatnika
1

1

0

Licytacje

Kategoria: Inne
Numer zgłoszenia: Głos_podatnika_Inne_114930
Data zgłoszenia: 17.11.2020
Status pomysłu: Wyjaśnione
Jednostki organizacyjne KAS stosują różne standardy w zakresie publikacji dotyczących "Obwieszczenia o licytacjach". Obecnie standardową praktyką w ogłoszeniu licytacji np. pojazdów jest umieszczenie podstawowych danych pojazdu: marka, model, nr rej. , nr VIN, rok prod., cena oszacowania i wywołania. Są jednostki, które stosują lepsza praktykę i dodają do obwieszczeń zdjęcia i opinie rzeczoznawców. Takie postępowanie poprawia jakość informacji i zwiększa grono potencjalnych nabywców , co prowadzi do uzyskania lepszej ceny. Drugim aspektem wyczerpującej informacji o przedmiocie licytacji jest ograniczenie pytań i wizyt potencjalnych nabywców. Proszę o rozważenie standaryzacji treści obwieszczeń o licytacji i wprowadzenie do załącznika opinii rzeczoznawcy lub dokumentacji zdjęciowej przedmiotu licytacji.
Obwieszczenie o licytacji publicznej, zgodnie z art. 105a § 2 pkt 1-4 ustawy z 17 czerwca 1966 r o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2020 r. poz. 1427, z późn. zm.) zawiera określone elementy, w tym określenie ruchomości, która ma być sprzedana, jej rodzaj i wartość szacunkową. Ponadto organ egzekucyjny może zarządzić ogłoszenie o licytacji w prasie lub w inny sposób, jeżeli uzna to za celowe (art. 105a § 5 u.p.e.a.). Należy też wyjaśnić, że nie w każdym przypadku organ egzekucyjny dysponuje opinią biegłego, bowiem stosownie do dyspozycji art. 99 § 3 u.p.e.a. obowiązek szacowania wartości przez biegłego skarbowego dotyczy wyłącznie kosztowności oraz ruchomości o wartości historycznej, naukowej lub artystycznej. W przypadku pozostałych ruchomości ustawodawca pozostawił organowi egzekucyjnemu decyzję co do tego czy istnieje potrzeba wezwania biegłego skarbowego do oszacowania zajętych ruchomości (art. 99 § 4 u.p.e.a.). Wydaje się, że przywołane przepisy w dostateczny sposób wyjaśniają, dlaczego nie w każdym przypadku do obwieszczenia o licytacji organy egzekucyjne załączają opinie biegłego.

Niezależnie jednak od powyższego podkreślenia wymaga, że zawsze przed licytacją organ wyznacza termin, w którym możliwe są oględziny przedmiotu sprzedaży. W praktyce kupujący nie decyduje się na udział w licytacji jedynie na podstawie zamieszczonych zdjęć, opisu przedmiotu czy nawet opinii biegłego.