Głos podatnika - szczegóły zgłoszenia
Głos podatnika
22

8

14

Zwolnienie z VAT usług doradczych i prawnych

Kategoria: VAT
Numer zgłoszenia: Głos_podatnika_VAT_114827
Data zgłoszenia: 27.07.2020
Status pomysłu: Wyjaśnione
Objęcie zwolnieniem z art. 113. ust. 1 uVAT również usług doradczych i prawnych, doradztwa podatkowego. Małe kancelarie jednoosobowe miałby możliwość świadczyć taniej usługi dla konsumentów, na takiej samej zasadzie jak inne usługi. Ułatwi to też prowadzenia działalności młodym prawnikom, odciąży ich od uciążliwych obowiązków VAT.
Konstrukcja zwolnienia podmiotowego określona w art. 113 ustawy o VAT stanowi implementację szczególnej procedury dla małych przedsiębiorców w zakresie zwolnienia lub stopniowego obniżania podatku przewidzianej w dyrektywie VAT. Dyrektywa VAT (oraz poprzedzająca ją VI dyrektywa) przewiduje, że tzw. zwolnienie podmiotowe stanowi opcję możliwą do wprowadzenia. Polska skorzystała z tego rozwiązania. Dyrektywa VAT w art. 283 przewiduje pewne wyłączenia z możliwości stosowania przez podatników zwolnienia podmiotowego w podatku VAT oraz daje uprawnienie dla państw członkowskich do formułowania dodatkowych ograniczeń odnoszących się do stosowania tego zwolnienia. Dyrektywa VAT pozostawia państwom członkowskim elastyczność w zakresie kształtowania takich dodatkowych wyłączeń. W wypełnieniu ww. rozwiązania dyrektywy VAT w Polsce zwolnienia podmiotowego w podatku VAT nie stosuje się m.in. do podatników świadczących usługi prawnicze, w zakresie doradztwa (z wyjątkiem doradztwa rolniczego związanego z uprawą i hodowlą roślin oraz chowem i hodowlą zwierząt, a także związanego ze sporządzaniem planu zagospodarowania i modernizacji gospodarstwa rolnego) – art. 113 ust. 13 pkt 2 lit. a-b ustawy o VAT.
Komentarze:
  • 21.07.2021

    MF powinno się zastanowić nad możliwością korzystania ze zwolnienie przez osoby świadczące usługi doradcze. Nie chodzi to nawet o samych prawników ale o masę zawodów takich jak rzeczoznawcy, informatycy, architekci itd którzy w pewnych sytuacjach ocierają się o doradztwo więc na wszelki wypadek rejestrują się do VATu. Gdyby te podmioty mogły korzystać ze zwolnienia to wypchnęłoby z VATu małych podatników, których tak naprawdę nie opłaca się kontrolować i dałoby urzędowi możliwość skupienia się na dużych zamiast tracić czas na maluchów.

  • 14.09.2020

    Bardzo dobry pomysł aby usługi doradcze poszły do "szarej strefy" nie oszukujmy się, moj znajomy na aplikacji wszystko bierze do kieszeni i jak zostanie adwokatem to tym bardziej bedzie tak samo robił i wszystko bez "VAT-u"

>
1 - 2 z 2
>