Głos podatnika - szczegóły zgłoszenia
Głos podatnika
2

2

0

Zaniechanie poboru podatku od bezzwrotnej pomocy stabilizacyjnej

Kategoria: PIT
Numer zgłoszenia: Głos_podatnika_PIT_114773
Data zgłoszenia: 30.06.2020
Status pomysłu: Wyjaśnione
Proponujemy w Rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od niektórych dochodów podatników podatku dochodowego od osób prawnych Na podstawie art. 22 § 1 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa zarządza się, co następuje: § 1. Zarządza się zaniechanie poboru podatku dochodowego od osób prawnych od dochodów uzyskanych z tytułu udzielonej przez Kasę Krajową bezzwrotnej pomocy finansowej ze środków funduszu stabilizacyjnego, o którym mowa w art. 42 ustawy z dnia 5 listopada 2009 r. o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych. § 2. Zarządza się zaniechanie poboru podatku dochodowego od osób prawnych od dochodów uzyskanych z tytułu: 1) dotacji lub umorzenia całości lub części kapitału pomocy lub odsetek udzielonej przez jednostkę zarządzającą systemem ochrony bankowi będącemu uczestnikiem tego systemu ochrony - wyłącznie, w przypadku przejęcia przez bank będący uczestnikiem systemu ochrony innego banku będącego uczestnikiem systemu ochrony, nabycia przedsiębiorstwa tego banku, zorganizowanej części przedsiębiorstwa tego banku lub wybranych albo wszystkich praw majątkowych lub wybranych albo wszystkich zobowiązań tego banku; 2) wpłat, o których mowa w art. 5b pkt 2) Ustawy z dnia 7 grudnia 2000 r. o funkcjonowaniu banków spółdzielczych, ich zrzeszaniu się i bankach zrzeszających dokonywanych przez jednostkę zarządzającą systemem ochrony na kapitał zapasowy lub rezerwowy banku zrzeszającego będącego uczestnikiem systemu ochrony.
Zgodnie z art. 22 § 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej minister właściwy do spraw finansów publicznych może, w drodze rozporządzenia, w przypadkach uzasadnionych interesem publicznym lub ważnym interesem podatników zaniechać w całości lub w części poboru podatków, określając rodzaj podatku, okres, w którym następuje zaniechanie, i grupy podatników, których dotyczy zaniechanie.
Zaniechanie poboru podatku stanowi wyjątek od reguły powszechności opodatkowania, zatem ocena przesłanek jego wprowadzenia, dokonywana przez ministra ma charakter wyjątkowy.
Możliwość zaniechania poboru podatku występuje jedynie w przypadkach uzasadnionych interesem publicznym lub ważnym interesem podatników (przesłanki traktuje się rozłącznie). Pojęcia interesu publicznego i ważnego interesu podatnika nie posiadają uniwersalnej definicji – konkretyzacja ich znaczenia następuje dopiero na gruncie danego stanu faktycznego.
Ważny interes podatników generalnie sprowadza się do analizy ich szeroko pojętej sytuacji ekonomicznej czy życiowej.
Nawet w przypadku wystąpienia wyżej wymienionych przesłanek, minister nie jest zobligowany do wydania rozporządzenia. Wynika to wprost z treści przepisu – organ „może” zaniechać poboru podatku. Zarówno zatem dookreślenie przesłanek oceny, jak i ostateczna decyzja pozostawiona jest w sferze uprawnień, a nie obowiązków ministra.
Materia proponowanej regulacji ma trwały charakter tj. związana jest z funkcjonowaniem banku, uczestnika systemu ochrony. Należy zauważyć, iż tego rodzaju rozwiązania nie powinny być regulowane rozporządzeniem, które przewidziane jest dla zdarzeń incydentalnych, przejściowych. Dodatkowo wskazuje się, że uzyskane przez bank środki z funduszu pomocowego utworzonego w banku zrzeszającym albo jednostce zarządzającej stanowią dla banku uzyskującego takie środki faktyczne przysporzenie majątkowe o trwałym charakterze.