Głos podatnika - szczegóły zgłoszenia
Głos podatnika
1

0

1

Uszczuplenia VAT w handlu- jak z tym walczyć?

Kategoria: VAT
Numer zgłoszenia: Głos_podatnika_VAT_114706
Data zgłoszenia: 29.05.2020
Status pomysłu: Wyjaśnione
Sieci handlowe regularnie praktykują dumping cenowy, uszczuplając VAT do zapłaty. Jeśli taki sklep kupuje za 10 mln zł netto cukru, a uzyskuje ze sprzedaży w detalu 8 mln- to cofa się VAT i powoduje także zmniejszenie dochodu. W skali firmy handlowej, te uszczuplenia bilansują się z wpływami ze sprzedaży marżowanej, jednakże praktyka dumpingu cenowego jest powszechna- z tym, że dotyczy top- listy produktów, umniejsza VAT do zapłaty, ale nigdy nie prowadzi do zwrotu VAT, aby nie prowokować organów kontroli. Zatem sieci handlowe płacą tyle VAT ile chcą. Dumping cenowy, o ile mi wiadomo, nie jest w Polsce zakazany, jednak handlowcy umniejszają dzięki niemu VAT i inne podatki na ogromne kwoty. Jak zablokować zjawisko?- Uzyskać informacje o cenach zakupu- na poziomie marketów są one utajnione, ceny znają centrale zakupowe i logistyczne.
Odpowiedź MF:
Przede wszystkim należy wyjaśnić, że wbrew podanej informacji, dumping cenowy jest w Polsce zabroniony, gdyż stanowi tzw. czyn nieuczciwej konkurencji, o którym mowa w art. 15 ust. 1 pkt 1 ustawy z 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.

Zadania państwa związane z ochroną konkurencji i konsumentów m.in. w ww. zakresie wykonuje Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. To właśnie UOKiK posiada możliwości i środki prawne, aby walczyć, ze zjawiskami polegającymi na stosowaniu cen dumpingowych.

Natomiast Krajowa Administracja Skarbowa weryfikuje prawidłowość opodatkowania przeprowadzanych transakcji m.in. podatkiem od towarów i usług.