Głos podatnika - szczegóły zgłoszenia
Głos podatnika
3

2

1

wsparcie dla usług fryzjerskich w płynności finansowej

Kategoria: Inne
Numer zgłoszenia: Głos_podatnika_Inne_114228
Data zgłoszenia: 19.03.2020
Status pomysłu: Wyjaśnione
Proszę o reakcje i zapewnienie wsparcia usług fryzjerskich. Niemożliwym jest wykonywanie naszych usług w bezpiecznej odległości bez konieczności dotyku bezpośredniego. Tak jak jest to realne w przypadku innych branż odgórnie zamkniętych, nasz sposób pracy tak jak w przypadku lekarzy ma bezpośredni kontakt z klientem. Jednak o ile pomoc medyczna jest w obecnej sytuacji niezbędna, tak usługi fryzjerskie nie. Myślę, że ok. 99% z nas zamknęło salony w obawie przed zostawieniem ostatniego źródła rozrywki, w trosce o zdrowie nasze i naszych klientów, w odniesieniu do komunikatów, zaleceń i apelu Sanepidu oraz Komisji Rzemiosła dla naszych usług. Nie chciałabym aby za parę dni okazało się, że na pomoc mogą liczyć tylko odgórnie zamknięte obiekty. Proszę o zapewnienie choćby minimalnej płacy również naszym usługą, ulg w vat, pit, cit, bądź wydanie "nakazu" zamknięcia salonów fryzjerskich abyśmy mogli również skorzystać z pomocy. Myślę, że Państwo musi zapewnić ochronę zdrowotną swoim obywatelom, w obecnej sytuacji wystawia nas na bezpośrednie zagrożenie. Proponuje również aby ZUS i podatki nie tyle zostały odroczone, co zniesione na jakiś okres czasu, bo jak "my" się podniesiemy szybko to i cała gospodarka. Na razie znajdujemy się w dramatycznej sytuacji, bez środków do życia, w dalszej perspektywie ze świadomością, że jeśli wrócimy do pracy to i tak nie będziemy zarabiać bo trzeba będzie opłacać wcześniej nieopłacone , odroczone płatności podatków, ZUS i comiesięcznych zobowiązań.
Odpowiedź MF:
Wraz z pojawieniem się wirusa SARS-cov-2, rozpoczęliśmy pracę nad rozwiązaniami, które pomogą polskim przedsiębiorcom przetrwać ten trudny czas.

Ustawą o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw, zwaną powszechnie „Tarczą Antykryzysową” wdrożyliśmy szereg ułatwień w wypełnianiu obowiązków podatkowych lub też zaproponowaliśmy ich ograniczenie.

Szczegóły programów pomocowych znajdują się na stronach internetowych: https://www.gov.pl/web/finanse/tarcza-antykryzysowa i https://www.gov.pl/web/tarczaantykryzysowa